na zdjęciu po prawej Ho Chi Hung

Absolwenci AGH z Wietnamu spotkali się z Prezydentem RP

Ho Chi Hung oraz Pham Khoi Nguyen, absolwenci Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Konsulowie Honorowi AGH, znaleźli się w gronie wietnamskich absolwentów polskich uczelni, z którymi w trakcie swojej oficjalnej wizyty państwowej w Wietnamie spotkał się Prezydent RP Andrzej Duda.

Podczas spotkania Ho Chi Hung za zasługi dla rozwoju polsko-wietnamskich relacji został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Pan Hung jest absolwentem Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych (obecnie: Inżynierii Mechanicznej i Robotyki). Studia rozpoczął w roku 1966, a zakończył je w 1972 r. W maju 2016 r. otrzymał tytuł Konsula Honorowego AGH.

Pham Khoi Nguyen jako prezes Towarzystwa Przyjaźni Wietnamsko-Polskiej otrzymał od Andrzeja Dudy flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej. Pan Nguyen w latach 1969–1974 był studentem Akademii Górniczo–Hutniczej na Wydziale Geologiczno–Poszukiwawczym (obecnie: Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska). W lipcu 2013 r. Senat AGH uroczyście wręczył mu tytuł Konsula Honorowego AGH.

Lista wietnamskich absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej liczy obecnie ok. 300 nazwisk. W roku 2009 zostało założone Koło Wychowanków AGH w Hanoi, a w 2015 r. ukazała się publikacja „Przyjaźń polsko-wietnamska, wietnamscy absolwenci AGH”, wydana przez AGH przy współpracy z Towarzystwem Przyjaźni Wietnamsko-Polskiej w Wietnamie. Publikacja ta stanowi podsumowanie wieloletniej współpracy pomiędzy AGH a Wietnamem, zawiera dokumentację fotograficzną oraz krótkie życiorysy blisko 30 wybitnych absolwentów AGH.

Akademia Górniczo-Hutnicza rozwija współpracę z Wietnamem – do tej pory zawarła umowy generalne z dziesięcioma wietnamskimi instytucjami naukowo-badawczymi w zakresie biomedycyny, mechatroniki, IT, budownictwa podziemnego, ekologii, geoturystyki, geodezji, górnictwa oraz zarządzania i nauk humanistycznych:

• Hanoi University of Mining and Geology (HUMG)
  • PetroVietnam Manpower Development and Services Joint Stock Company
  • Vietnam National Center for Natural Science and Technology
  • Hanoi University of Science and Technology
  • Vietnam Academy of Science and Technology (VAST)
  • Vietnam Institute for Building Materials
  • Vietnam National University, Hanoi
  • Vietnam National University, Ho Chi Minh City
  • Binh Duong University
  • Vietnam International Education Development (VIED) Ministry of Education and Training (MOET)